My English Vocabulary

Anglická slovíčka a fráze pro Android

Pro napsání této aplikace jsem se rozhodl po tom, co jsem zjistil, že systém Android disponuje bohatou škálou hlasových syntezátorů a technologií pro rozpoznávání hlasu. Windows jsou v tomto ohledu dost chudé, alespoň ve volně dostupných nástrojích. Hlasové funkce jsou podle mne hlavním důvodem k tomu, proč si hrát s angličtinou na mobilním telefonu, jinak je praktičtější notebook nebo PC. Nejzajímavější funkcí v této androidí aplikaci je pro mne čtení skupin slovíček a frází. Do aplikace pro PC mne vůbec nenapadlo něco takového implementovat, ale pro mobil je to ideální. Cestou metrem nebo nakupovat si mohu nechat do sluchátek přečíst některou skupinu slovíček nebo frází a připomenout si je poslechem. Široké množství volně dostupných hlasů mi umožňuje střídat například mezi mužským a ženským hlasem a tak není poslech stereotypní.

Aplikace je určena pro operační systém Android verze 4.0 a vyšší. Důvod, proč až tak vysoká verze, je v podpoře off-line rozpoznávání hlasu. Testováno na Samsung Galaxy S III. mini. V nastavení tohoto telefonu jsou cesty ke stažení hlasů jak pro technologii TextToSpeech od Google tak od Samsungu s množstvím hlasů. Vybrat si lze podle jazyka, pohlaví, ale i zabarvení.

Následující obrazovky přibližují práci se seznamy slovíček a frází. Je to podobné jako v aplikaci pro Windows. Stejné jsou i vstupní demo skupiny, čtyři skupiny slovíček asi 2400 položek a čtyři skupiny frází asi 860 položek. Aplikace disponuje funkcemi pro přidávání, rušení a třídění položek, ale vhodnější je vytvořit skupiny na PC a využít funkce pro import skupin. Na mobilním telefonu provádět jen drobné úpravy.

Správa slovíček - skupiny
Import
Správa slovíček

Procvičování slovíček a frází je podobné jako v aplikaci pro PC. Je to ovšem odlehčeno, tak jak si mobilní aplikace žádá. Více možností nabízí jen hlasové funkce. Na prvním obrázku základní obrazovka pro procvičování slovíček, druhý obrázek zachycuje vstup přes mikrofon a off-line rozpoznávání hlasu, třetí snímek procvičování frází.

Procvičování slovíček
Procvičování slovíček
Procvičování frází

Text a řeč. Uživatel si může nechat přečíst zadaný nebo naimportovaný text nebo obráceně vyzkoušet funkce rozpoznávání hlasu. Pro rozpoznávání hlasu může využívat jak funkce off-line, tak pokud je připojen k internetu Google on-line.

Text and speech
Google recognizer

Instalace aplikace vyžaduje oprávnění k používání mikrofonu a oprávnění pro přístup do veřejného datového prostoru. V hlavní složce telefonu si aplikace vytvoří svou složku AndrEng, která slouží k předávání importovaných souborů a pro zálohování. On-line rozpoznávání řeči je využíváno přes služby Googlu, a proto aplikace nežádá o svolení přístupu k internetu. Pokud ovšem budete používat on-line rozpoznávání Google a přistupujete se k internetu přes placené datové služby, tak musíte počítat s tím, že za přenos dat něco zaplatíte. Objem přenesených dat není velký, odhaduji, že za několik minut hraní si s on-line rozpoznáváním přenesete asi 1MB dat. Aplikace neobsahuje reklamu nebo něco podobného, co by uživatele obtěžovalo.

Copyright - © 2013 - 2017, F.K.